gyermeksebész

Dr. Cserni Tamás Ph.D.


ÂÞÜÐè ÇÕàÝØ Ú.Ü.Ý., EBPS
´ÕâáÚØÙ åØàãàÓ
²ÕÝÓàØï
+36 70 940-7841
info@gyermeksebesz.hu


magyar   angol   roman
ÂÕÜë
³ÕÝÕàÐÛìÝëÙ ÔÕâáÚÞÙ åØàãàÓØØ ½ÕÞÝÐâÐÛìÝÐï åØàãàÓØï ¼ØÝØÜÐÛìÝëÕ ØÝÒÐ×ØÒÝëÕ ÔÕâáÚÞÙ åØàãàÓØØ ½Õ×ÐàÐéÕÝØÕ ÓãÑÐ Ø ÝñÑÐ ´ÕâáÚÞÙ ãàÞÛÞÓØØ

Valid XHTML 1.0 Transitional  Valid CSS!

Varicocele

Varicocele, here vénás fonatának (plexus pampiniformis) varicosus tágulata.

Típusai:

Primer, szekunder, egyoldali kétoldali

Primer, vagy idiopátiás varicocele:

Általában magas vékony emberekre jellemzõ. A bal here vénás fonata a v. cava inferior helyett a bal oldali vesevénába ömlik derékszögben. Ez haemadinamikailag nagyobb ellenállást jelent, hajlamosít a pangásra, így a vénás fonat kitágul. A plexusban lévõ vénabillentyûk hiánya is segítheti az elváltozás kialakulását. Fontos viszont, hogy ezen okok miatt legtöbbször bal oldalon jön létre varicocele, néhány százalékban jobb oldalon és kétoldalon is kialakulhat.

Szekunder (szerzett) varicocele:

A hasi, vagy a hashártya mögötti térfoglaló folyamatok, daganatok a herék vénás visszafolyását akadályozzák. Ha jobb, vagy mindkét oldalon találunk a here körül tágult vénás hálózatot akkor kötelezõ a retroperitonealis térfoglalás (pl. neuroblastoma, Wilms tu., stb.) irányában tovább vizsgálódnunk. Hasi UH vizsgálat feltétlen indokolt.

A varicocele okozta szövõdmények:

A vénás pangás több szempontból is veszélyes a herére. Egyrészt a vénás vér pangása a here oxigénhiányos állapotát okozza, a pangó vér miatt a here hõmérsékletét emeli emiatt a spermiumtermelés károsodik, másrészt feltételezések szerint a bal mellékvesébõl származó szexuálsteroidok visszajuthatnak a heréhez és károsithatják a herét. A varicocelés betegek spermiogrammja 30-50%-ban pathológiás. Emiatt a termékenységük veszélybe kerül.

Tünetek:

Általában kevés panaszt okoz. Elvétve "súlyérzésrõl" számolnak be a betegek. Legtöbbször azonban álló helyzetben a herezacskó duzzanata vehetõ észre. Pubertás korban a fiúk gyakran szégyenlõsek, a szülõk már nem látják õket meztelenül fürdeni, így az elváltozás rejtve marad. Fekvõ helyzetben a pangás kevésbé kifejezett ezért a varicocele inkább állva tapintható.Fekvõ helyzetben tapintott varicocele hasi térfoglalás gyanuját veti fel.

Tapintási lelet:

A varicocele a herezacskó vékony bõrén keresztül jól tapintható, vaskos kötegezettség észlelhetõ ("csirkebél tapintat"). (1.kép)

Kezelés:

Ha a varicocele a here méretét meghaladja mûtét indokolt. A lehetõségek között sclerotizáló injekciók, magas retroperitoneális lekötés, laparoscopos varicocele lekötés, alacsony lágyéktáji nyílt feltárásból végzett lekötés. A beavatkozások a vénás tágulat megszüntetését célozzák. A mûtétek során a vénás fonat lekötéséve, kiirtásával a vér pangás megszüntetése a cél. A Palomo mûtét során a herét ellátó egyik arteriát is lekötik. Néhány szerzõ az erek lekötése mellett a nyirokerek megkímélését javasolja, a mûtét után kialakuló vizsérv esélyének csökkentése érdekében. A nyirokerek láthatatlanok, ezért ez nehezen oldható meg. Újabban a nyirokerek metilénkékkel történõ megfestését javasolják. A metilénkékkel festett nyirokerek sem olyan könnyen különíthetõek el a vénáktól (mindkettõ kék színû). A metilénkék néhány órával a beadás után zöld színû vizelettel távozik. A metilénkék egyébként teljesen ártalmatlan, az amerikai katonák a vietnámi háborúban malária ellen kapták, de nem szerették, mert átmenetileg kék lett a szemük és zöldet pisiltek. (2.kép: a laparoscopos varicocele mûtét mozzanatait mutatja. A heréhez húzódó ereket lekötések közötti átvágtam, lekötöttem)

Mûtét utáni szövõdmények:

A varicocele újbóli megjelenése, a here körüli vízsérv kialakulása a leggyakrabban látott nem kívánt következmények. A here sorvadása és a lágyéktáj bevérzése is elõforddulhat, de igen ritka szövõdmény. A legújabb, legmodernebb mûtéti megoldásnak a laparoscopos arteria és véna lekötés számít. A módszer kedvelõi szerint kevesebb a mûtét utáni szövõdmény (vízsérv, recidíva, heresorvadás), mint a nyílt mûtétek után. A kis metszések miatt alaig marad heg. A módszer ellenzõi szerint (általában azok akiknek nincs lehetõségük a laparoscopos mûtétet elvégezni) a lágyéktáji ellátás biztonságosabb, nincs hasi megnyitás. Az irodalomban mindkét tábor közleményei fellelhetõk. Véleményem szerint a laparoscopos módszer biztonságos, és jó eredményt ad, kis megterheléssel jár.


1.
2.