gyermeksebész

Dr. Cserni Tamás Ph.D.


ÂÞÜÐè ÇÕàÝØ Ú.Ü.Ý., EBPS
´ÕâáÚØÙ åØàãàÓ
²ÕÝÓàØï
+36 70 940-7841
info@gyermeksebesz.hu


magyar   angol   roman
ÂÕÜë
³ÕÝÕàÐÛìÝëÙ ÔÕâáÚÞÙ åØàãàÓØØ ½ÕÞÝÐâÐÛìÝÐï åØàãàÓØï ¼ØÝØÜÐÛìÝëÕ ØÝÒÐ×ØÒÝëÕ ÔÕâáÚÞÙ åØàãàÓØØ ½Õ×ÐàÐéÕÝØÕ ÓãÑÐ Ø ÝñÑÐ ´ÕâáÚÞÙ ãàÞÛÞÓØØ

Valid XHTML 1.0 Transitional  Valid CSS!

Vízsérv


Hydrocele, vízsérv, vagy lányoknál Nuck cysta, hydrocele muliebris

Eredet:
A neve onnan ered, hogy a sérvtömlõben bél helyett csak tiszta folyadék van.

Megahtározás:
Anatomiailag a lágyéksérvhez hasonlít, azaz a processus vaginalis peritonei nem záródik el és a lemezei között folyadék halmozódik fel (1.kép)

Osztályozás, típusok:
Az elhelyezkedésétõl és alakjától függõen megkülönböztetünk ún. kommunikáló, testicularis, funicularis hydrocelét.
A kommunikáló típus egy a hasüreggel közlekedõ szárral bír , és a herét általában körbeveszi. Jellemzõje ,hogy megnyomva a benne lévõ folyadékot a hasüregbe visszapumpálhatjuk.
A testicularis tipusnak valószínûleg a kommunikáló szára már elzáródott és csak a herét öleli körül. Nem kisebbíthetõ meg.
A funicularis tipus a funiculusban tapintható valahol önálló hólyagként.Gyakran a sérvkapuban ül és azt kitöltve esetleg kizárt sérv gyanuját keltheti.

Patomechanizmus:
Koraszülötteknél ,de gyakran érett újszülöttek herezacskójában is tapintahtó kommunikáló hydrocelét észlelünk.Ezek az esetek legnagyobb részében néhány hónap alatt felszívódnak,és semmiféle károsodást nem okoznak.Amennyiben a felszívódás nem történik meg a a hydrocele térfoglalása miatt a heréhez húzódó ereket comprimálja és hereathrophiához vezethet.
Késõbbi életkorban megjelenõ hydrocele általában valamilyen köhögéssel járó banalis felsõ léguti infectió vagy eneteristis után jeletkezik. Valószínûleg a processus vaginalis ezen esetekben sem zárodott el teljesen és az átlagosnál nagyobb hasprés (sok köhögés) vagy több szabad hasûri folyadék (enteritis, vagy hydrocephalus ventriculo-peritonealias shunt) miatt hirtelen feltelõdik.

Panaszok, anamnézis:
Panaszokat csak ritkán okoz. Extrém nagyra is nõhet.Feszülése viszont csecsemõkorban is gyakori fájdalmas sírást ,nyugtalanságot okozhat. A szülõk többnyire észreveszik és tapintják a scrotumban.

Általános vizsgálatok:
Fizikális vizsgálattal könnyen diagnosztizálható. Jellemzõ, hogy a scrotumon kékesen áttünik.(Gyakran trauma következtében kialakult haematomának gondolják.)

Célzott vizsgálatok:
Ha tapintással nehezen különíthetõ el a sérvtõl, akkor érdemes egy pupillalámpával átvilágítani.A hydrocele átvilágítható, míg a sérv nem, bár ez a vizsgálat nem minden esetben megbízható.

Diferenciáldiagnosztika
Különösen fontos az elkülönítés 1 éves kor alatt, mert a hydrocelét ilyenkor nem operáljuk meg, a lágyéksérvet pedig igen. Nehéz lehet a sérvkapuban ülõ funicularis hydrocele és a kizárt sérv elkülönítése.Az utóbbinál azért több általános panasz is van. ( fájdalom, nyugtalanság,hányás,)

Kezelés:
Ha a vízsérv másfél-két éves korig nem szívódik fel mûtét indokolt. Egy éves kor alatt mûtétet csak akkor végzünk, ha a hydrocele kifejezetten feszül és panaszt okoz.
A mûtét:
A gyermekkori hydrocele mûtéti megoldása eltér a felnõttkoritól. Gyermekkorban mindig lágyéktáji behatolásból tárjuk fel a funiculust. A hydrocele communicáló szárát kipreparáljuk (2 kép) , átvájuk aláöltjük.A hydrocele distalis tömlõjét hosszirányban a heréig felhasítjuk.Nem kell az egész tömlõt eltávolítani. Néha Winkelman szerint kifordítjuk.A felnõttekben scrotalis behatolásból hydrocelezsákot hasítják fel és fordítják ki,de itt közlekedõ szárat általában már nem találnak ezért nem is keresnek.A hyrocele punctiója hatástalan és a ductus deferens sérülés veszélye miatt tilos is.

Komplikációk:
A mûtét után a herezacskó beduzzadhat,recidíva kb. 1-2%-ban fordulhat elõ.

1. k�p
2. k�p